Albinismus

Albinismus

Albinismus je vzácná genetická porucha, která se projevuje bílou barvou vlasů a chlupů a světlou barvou očí.

Albinismus je velmi vzácná, geneticky podmíněná porucha tvorby barviva melaninu v těle. Jelikož se toto barvivo vyskytuje v pokožce, vlasech, chlupech a očích, způsobuje jeho ztráta velmi světlé, až bílé zbarvení těchto částí těla. Známe více typů albinismu – celkový, nebo pouze oční (zbytek těla má zachováno normální zbarvení). Jediným známým rizikovým faktorem je výskyt postiženého jedince v rodokmenu rodičů.

Choroba je neléčitelná, způsobuje několik vážných komplikací – oční poruchy různého typu, předčasné stárnutí pokožky a náchylnost ke vzniku kožních nádorů.

Albinismus - příznaky

bělavě růžová barva kůže, bílé vlasy a chlupy, růžová duhovka (stejně jako v kůži zde prosvítají kapiláry), světloplachost, šilhání, škubání očí, zvýšená citlivost na slunce (na ultrafialové záření)

Toto téma pro vás připravujeme.


Albinismus patří do témat

Adresář

Albinismus ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Albinismus

Píšeme jinde
  • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

    Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

    Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

  • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

    Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

    Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku